Ara
Ad Soyad
:
Ülke
E-Posta Adresiniz
 
 
 
 
 9/27/2016


Avrasya Federasyonu III. Olagan Genel Kurulu yapildi.

Avrasya Federasyonu III. Olagan Genel Kurulu 23.09.2016 tarihinde Toleyis Sendikasi Genel Merkezi’nde toplandi. Genel Baskan Sayin Cemail Bakindi, Toleyis Sendikasi Yönetim Kurulu Üyeleri, Doç. Dr. Sayim Yorgun beraberinde üye ülkelerimizden; Azerbaycan Kent Tasarrufati (Tarim) ve Gida Sanayisi Isçileri Sendikasi Baskani Sayin Tofig Guliyev, Azerbaycan Tabi Servetler ve Ekoloji Isçileri Hemkarlar Ittifaki Sendikasi Genel Baskani Sayin Telman Guliyev, Sirbistan Sendikalar Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Orbovic Ljubisav ve Özel Kalem Müdürü Sayin Svetlana Mancic, Sirbistan Catering ve Turizm Isçileri Sendikasi Baskani Sayin Dragan Cvetkovic ve eski Baskani Sayin Radan Milovanovic, Arnavutluk Turizm Isçileri Sendika Baskani Sayin Ismalaya Myftar ve Baskan Yardimcisi Sayin Maksim Cuedari, Karadag Turizm ve Catering Sendikasi Baskani Sayin Cede Milinic, Kirgizistan Gida Sanayi Isçileri Sendikasi Genel Baskani Sayin Sagynbek Apsaliyev, Gürcistan Tarim ve Gida Sanayisi Isçileri Sendikasi Genel Baskani Sayin Levan Mtvarelidze, Tacikistan Gida Sanayisi Isçileri Sendikasi Genel Baskani Sayin Mirali Safarov, Tacikistan Kültür, Telekomünikasyon ve Turizm Sendikasi Genel Baskani Sayin Zarina Khadzhieva, Bosna Hersek Üretim Isçileri Sendikasi Baskani Sayin Fahrudin Cutuna ve “Sarajevska Pivara” Is Yeri Sendika Temsilcisi Sayin Bobiç Senad katilimlariyla gerçeklesti. Ayrica yeni üyemiz olan Kirgizistan Sanayi Kompleksi ve Kent Tasarrufati Belediye Isçileri Hemkarlar Ittifaki Genel Baskani Omor Arstanbekov ve misafirimiz Bulgaristan’dan Bagimsiz Tarim Sendikalari Federasyonu Baskan Yardimcisi Sayin Valentina Vasilyonova da toplantiya katildilar.
Genel Baskan Cemail Bakindi’nin konuklari selamlamasi ve açilis konusmasinin ardindan konuklarin katilimindan dolayi tesekkürlerini sunarak Doç. Dr. Sayim Yorgun’u kürsüye davet etti. Sn. Yorgun Örgütlenmenin yalniz kendi ülke sinirlari içinde degil uluslararasi örgütlenmeyle basari elde edilebileceginin altini çizerek, Avrasya Federasyonu’nun bu amaçla Balkanlar ve Dogu ülkeleri için önemine deginerek kriz dönemlerinde bu tür is birligi ve dayanismalara ihtiyaç oldugunu dile getirdi. Sözlerine Türkiye’de yasanilan olaylar hakkinda detayli bilgi aktararak devam eden Sn. Yorgun, Türkiye‘nin zor zamanlardan geçtigini, bu durumlardan sendikalar ve çalisma hayatinin nasil etkilendigini, uluslar arasi seviyede birlik olmanin ve dayanismanin önemini vurguladi. Ardindan Genel Baskan Sayin Cemail Bakindi söz aldi. Sn Bakindi, katilimcilara Avrasya Federasyonu’nun II. Genel Kurulu’ndan bu yana yapilan faaliyetlerle ilgili bilgiler aktardi. Yeni üyemiz olan Kirgizistan Sanayi Kompleksi ve Kent Teserrufati Belediye Isçileri Hemkarlar Ittifaki Genel baskani Sayin Omor Arstanbekov’ a ve Bulgaristan’dan olan misafirimiz Bulgaristan Bagimsiz Tarim Sendikalari Federasyonu Baskan Yardimcisi Sayin Valentina Vasilyonova’ya misafir olarak katilimlarindan dolayi ayrica tesekkür etti. Sözlerine Türkiye’nin içinde bulundugu olumsuz kosullari dile getirerek devam eden Sayin Bakindi, basta turizm olmak üzere birçok sektörün olumsuz yönde etkilendigini, hatta bazi tesislerin ya geç açildigini ya da hiç açilamadigini, sonuç olarak da issizlik oranlarinin yükseldigini üzülerek belirtti. Avrasya Federasyonu’nu sendikalar arasinda güçlü bir bag ve dayanisma içinde tüm çabalariyla devam ettirecegini belirtti. Türkiye’de ve dünyada yasanan terör olaylarindan dolayi katilimcilari bir dakikalik saygi durusuna davet ederek sözlerini sonlandirdi. Ardindan Sirbistan Sendikalar Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Orbovic Ljubisav kürsüye davet edildi.
Sirbistan Sendikalar Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Orbovic Ljubisav, Avrasya Federasyonu III. Olagan Genel Kurulu’na davet edildigi için tesekkürlerini sundu ve yeniden bir araya geldikleri için çok memnun oldugunu dile getirdi. Dostluk anlayisi adina Türkiye’nin bu zor günlerinde ülkesi ve Federasyonu olarak her zaman yaninda olacagini belirtti.
Azerbaycan Kent Tasarrufati (Tarim) ve Gida Sanayisi Isçileri Sendikasi Baskani Sayin Tofig Guliyev söz aldi. Sayin Tofig Guliyev Azerbaycan’daki birçok sendikanin Avrasya Federasyonuna üye olacaginin haberini verdi. Çalismalara büyük destek olacagini ifade ederek sendikalar arasinda is birliginin önemine degindi. Avrasya Federasyonu’nun basarilarinin devamini temenni ederek konusmasini tamamladi. Daha sonra Karadag Turizm ve Catering Sendikasi Baskani Sayin Cede Milinic söz aldi.
Sayin Milinic, bir arada olmanin verdigi mutlulugunu dile getirdi. Karadag’in, Avrupa Birligi’ne üye olma yolunda oldugunu ve bunun getirdigi degisikliklere degindi. Özellikle is mevzuatlarini ve bazi eski kanunlarin korunmasi için sendikalar olarak büyük bir mücadele içinde olduklarini belirterek, Avrasya Federasyonu’ndaki dayanismanin onlar için de önemine degindi ve tesekkürlerini sundu.
Daha sonra Kirgizistan Gida Sanayi Isçileri Sendikasi Genel Baskani Sayin Sagynbek Apsaliyev kürsüye davet edildi. Sayin Sagynbek, Kirgizistan’in da dünya da yasananlardan etkilendigini ve kapitalist sistemin isleyisinin bir adim önde oldugunu ve bunun için yeni stratejiler gelistirmek, faaliyetleri daha da arttirmak gerektiginin altini çizdi. Kongreye basarilar dileyerek sözlerine son verdi. Ardindan Avrasya Federasyonuna yeni üye olarak katilan Kirgizistan Sanayi Kompleksi ve Kent Teserrufati Belediye Isçileri Hemkarlar Ittifaki Genel baskani Omor Arstanbekov’u kürsü davet edildi.
Sayin Omor Arstanbekov konusmasina Avrasya Federasyonu üyelerini selamlayarak basladi ve Avrasya Federasyonu III. Olagan Genel Kurulu’na davet edildigi için minnettar oldugunu dile getirdi. Üyelik basvurusunun kabulü için de Kirgizistan Sanayi Kompleksi ve Kent Tasarrufati Belediye Isçileri Hemkarlar Ittifaki adina ayrica tesekkürlerini sunarak sözlerine devam etti. Avrasya Federasyonu’nun I. ve II. Kongresinde dile getirilen konularin Avrasya Federasyonu’na üye olma isteklerini tesvik ettigini dile getiren Sayin Omor Arstanbekov, bu üyeligin devlet organlari karsisinda yapici, kent tasarrufatindaki isçilerin problemlerinin çözümünde önemli derecede olumlu etkiler yaratacak bir faaliyet olacagini belirtti ve basari dileklerini sunarak konusmasini bitirdi.
Ardindan Tacikistan Gida Sanayisi Isçileri Sendikasi Genel Baskani Sayin Mirali Safarov söz aldi. Katilimcilari selamlayan Sayin Sarafov Tacikistan’da ki sendikal çalismalardan ve ülkedeki durumlara degindi. Avrasya Federasyonu ile isbirligimizin daha uzun yillar sürecegi ve bu is birliginin dayanismamizin güçlenmesinde büyük bir rol oynadigini belirterek konusmasini bitirdi.
Daha sonra Azerbaycan Tabi Servetler ve Ekoloji Isçileri Hemkarlar Ittifaki Sendikasi Genel Baskani Telman Guliyev söz aldi. Sayin Telman Guliyev davet üzerine tesekkürlerini sunarak küresel sermaye karsisinda sendikalarin daha güçlü olmasi gerektigini söyledi. Avrasya Federasyonu olarak dayanisma içinde bunu basarabileceklerini söyledi. Azerbaycan’daki yapilacak olan referandum ile ilgili detaylari da belirterek Avrasya Federasyonu’nun yeni döneminde basari dileklerini sundu.
Ardindan Bulgaristan’dan Bagimsiz Tarim Sendikalari Federasyonu Baskan Yardimcisi Sayin Valentina Vasilyonova söz aldi. Sayin Vasilyonova, öncelikle Avrasya Federasyonu’nun III. Olagan Kurulu’na davet edildigi için ve Avrasya Federasyonu’nun III. Olagan Kurulu’na katildigi için tesekkürlerini sundu. Hepimizin dayanisma yolunda, isçilerin haklarinin savunulmasi ve toplumsal degerlerin korunmasi adina bir savasçi oldugumuzu, bu degerlerin ortak degerler oldugunu ve her zaman böyle devam edecegini dile getirdi. Federasyonumuza basari dileklerini sunarak sözlerini sonlandirdi.
Sonrasinda Bosna Hersek Üretim Isçileri Sendikasi Baskani Sayin Fahrudin Cutuna söz aldi. Sözlerine katilimcilari selamlayarak baslayan Sayin Cutuna, Avrasya Federasyonu’na 1 yildir üye oldugunu ve bu durumdan çok mutlu oldugunu dile getirdi, daha nice kongrelerin olmasini temenni ederek Federasyonumuza basarilar diledi.
Ardindan Sirbistan Catering ve Turizm Isçileri Sendikasi eski Genel Baskani Sayin Radan Milovanovic söz aldi ve Avrasya Federasyonu’nun kurulusundan itibaren faaliyetlerini yakindan takip eden ve destekleyen, çesitli ülkelerden ayni görüsteki birçok insani, ve sendikalari biraraya getirerek büyük basariya ulastigini dile getirdi. Avrasya Federasyonu’nun temel amacinin barisin korunmasidir dedi. Hem kendi ülkesi hem de sahsi adina Avrasya Federasyonu’nun her zaman yaninda ve destekçisi olacagini dile getirdi.
Konuklarin konusmalarinin sonrasinda faaliyet raporlari görüsüldü. Ardindan Anatüzük degisikligi görüsüldü ve oybirligi ile kabul edildi. Sonrasinda ise seçimlere geçildi. Seçimler oy birligi ile kabul edildi ve sonuçlar açiklandi.
Yapilan oylamalar sonucunda Avrasya Federasyonu yeni dönem Yönetim Kurulu Üyeleri asagida belirtilmistir:
YÖNETIM KURULU ASIL ÜYELERI
Genel Baskan : Cemail Bakindi
Genel Baskan Yardimcisi : Tofig Guliyev
Genel Baskan Yardimcisi : Cede Milinic
Genel Sekreter : Yusuf Kutlu
Genel Mali Sekreter : Ali Sahin
YÖNETIM KURULU YEDEK ÜYELERI
1- Dragan Cvetkovic
2- Telman Guliyev
3- Levan Mtvarelidze
4- Mirali Safarov
5- Mevlüt Özer
DENETLEME KURULU ASIL ÜYELERI
1- Fahrudin Cutuna
2- Ersin Sancakli
3- Ismalaya Myftar
DISIPLIN KURULU ASIL ÜYELERI
1- Sagynbek Apsaliev
2- Habip Karakus
3- Omor Arstanbekov
Toplantinin sonunda Avrasya Federasyonu Sonuç Bildirgesi Genel Baskan Sayin Cemail Bakindi tarafindan okundu. Ardindan Genel Baskan Sayin Cemail Bakindi emegi geçen ve katilan herkese tesekkürlerini sunarak kongreyi sonlandirdi.
Avrasya Federasyonu Sonuç Bildirgesi:
AVRASYA FEDERASYONU GENEL KURUL
SONUÇ BILDIRGESIAvrasya Gida, Tarim, Orman ve Turizm Isçi Sendikalari Federasyonu, 2007 yilindan bugüne kadar insan haklari, sendikal hürriyet, demokrasi ve sosyal adaletin tesisi için mücadele etmektedir.

Federasyonumuz, 15 ülkeden 23 üye sendika ve toplam 1 milyon üye sayisiyla isçilerin insanlik onuruna yarasir bir hayat sürmesini, müsterek menfaatlerin korunmasi ve gelistirilmesi için azami gayret göstermeyi temel ilke olarak kabul etmistir.

Dünyada yasanan savas ve terör yüzbinlerce insanin hayatlarini kaybetmelerine, milyonlarcasinin göç etmelerine ve gayri insani sartlarda yasamalarina yol açtigi günümüzün aci bir gerçegidir. Dünyanin pek çok ülkelerinde insanlar açlik, salgin hastalik, sefalet ve cefaletle karsi karsiya, bu insanlik onuru ve vicdanini yaralayan utanç verici bir tablodur.

Demokrasilere yönelik saldirilar son dönemde tekrar gündeme gelmis, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de de hain bir plan uygulanmak istenmistir. Türk Milleti demokrasiye, özgürlüklerine ve bagimsizligina sahip çikarak bu hain plani bozmus, demokrasinin teminati oldugunu tüm dünyaya göstermistir.

Dünyanin neresinde olursa olsun demokratik sisteme yönelik her türlü darbeyi kinadigimizi, halkin egemenliginden baska bir gücü tanimadigimizi açikça ilan ediyoruz.


Suriye, Irak, Karabag ve dünyanin diger bölgelerinden göçe zorlanmis, göçmenlerin ülkelerine dönmelerinin saglanmasi için ülke bütünlüklerinin korunmasi, bölgede ve dünyada barisin egemen kilinmasi için tüm ülkeleri sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Avrasya Federasyonu, basta Avrasya bölgesi olmak üzere tüm dünyada barisin, özgürlügün ve demokrasinin yilmaz savunucusu olmaya devam edecektir.
CEMAIL BAKINDI
GENEL BASKAN
 
 Geri 
Yazdır 
 Ana Sayfa  
Sendikal Örgütlenmeyi Ihtiyaç Olarak Görüyormusunuz ?
 Evet
 Hayir
 Fikrim yok