Ara
Ad Soyad
:
Ülke
E-Posta Adresiniz
 
 
 
 
 3/10/2017
TOLEYIS Sendikasi 13. Olagan Genel Kurulu 04 Mart 2017 Tarihinde Saat 09.30’da Sheraton Istanbul Ataköy Hotel Ceremony SalondaToplandi.

Sendikamizin 13. Olagan Genel Kurulu’na baslamadan önce Sendikamizin 40. Yil Kurulus Yildönümü münasebetiyle, Toleyis’in, Sendikamizin kurucusu ve Genel Baskani Sn. Cemail BAKINDI ile 40 yillik onurlu yürüyüsünü içeren tanitim filmi yayinlandi.

Ardindan Sendikamiz Genel Sekreteri Sayin Habip KARAKUS ekseriyetin temin edildigini, yasal bir engelin olmadigini ifade ederek, kongreyi açti. Sendikamiz Genel Sekreteri Habip KARAKUS, Baskanlik Divaninin olusturulmasina iliskin teklifi kongreye sundu. Divanin teskiline iliskin teklif oy birligiyle kabul edildi. Divan Baskanligina Pevrul KAVLAK, Divan Baskan Yardimciligina Turgut YILMAZ, Divan Baskan Yardimciligina Adnan UYAR, Divan Kurulu Katip Üyeliklerine Burcu ÇETINKAYA ve Yagmur IMAMZADE seçildi.

Türk-Is Genel Sekreteri Sn. Pevrul Kavlak 13. Olagan Genel Kurul’ un gündemini okuduktan sonra kürsüye Genel Baskanimiz Sn. Cemail BAKINDI’ yi davet etti.

Genel Baskanimiz Sn. Cemail BAKINDI’ sözlerine, basta onur konugumuz olan K.K.T.C Cumhurbaskani Sn. Dervis EROGLU olmak üzere, Azerbaycan Hemkarlar Ittifaklari Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Settar MEVBALIYEV, (GSEE) Yunanistan Isçi Sendikalari Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Yannis PANAGOPOULOS, BSPSH Arnavutluk Sendikalar Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Gezim KALAJA, (BSPK) Kosova Isçi Sendikalari Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Haxhi ARIFI, Karadag Turizm Isçileri Sendikasi Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Dusko ZARUBICA, IUF Turizm Sektörü Genel Sekreteri Sayin Massimo FRATTINI, Filcams Italya Turizm, Ticaret ve Hizmet Isçileri Sendikasi Genel Koordinatörü Sayin Gabriele GUGLIELMI, Italya Turizm Genel Baskani Sayin Emilio FARGNOLI, Sirbistan Bagimsiz Sendikalar Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Ljubisav ORBOVIC, Bulgaristan Tarim Sendikalari Federasyonu Baskan Yardimcisi Sayin Valentina VASILYONOVA,Türk- Is Eski Genel Sekreteri Sn. Salih KILIÇ ,Türk-Is’ e bagli Sendika Baskanlarina ve örgütlü oldugumuz isyerlerinden Çiragan Palace Otel Kempinski Insan Kaynaklari Direktörü Sn. Haluk ERTAN’a , Burfas Genel Müdürü Muhammet GÜMÜSSOY’a ve degerli delegelerimize katilimlarindan dolayi tesekkür ederek duydugu mutlulugu dile getirerek basladi.

Türkiye’ de gerçeklesen terör olaylari basta olmak üzere, 2016 yilinda Rusya ile yasanilan uçak krizinin, Türkiye’nin Turizmine ve Ekonomisine olumsuz etkilerinden bahseden Sn. BAKINDI, ülke olarak birlik ve beraberlikle mücadele etmemiz gerektigini, bu sekilde sorunlarin üstesinden gelinebilecegini sözlerine ekledi.

Isçilerin ve memurlarin ödedigi yüksek vergilerden dolayi yasadigi sorunlara, ülkemizde yasayan Suriye’ li mültecilerin yasadigi zorluklara ve diger ülkelerin sessiz kalmasina, referandum sürecine, Atatürk’ün Ilke ve Inkilaplari’nin önemine de deginerek “Burada ki dostlarima hos geldiniz diyorum, kendilerine, ülkelerine kucak dolusu selam gönderiyorum, oradaki emekçi kardeslerimize her zaman bir ve bütün oldugumuzu söylüyorum, Dünyada Baris Ülkemizde Baris, savasin son bulacagi, insanlarin insanca yasayabilecegi bir dünya bir Türkiye diliyorum, hepinizi saglik ve mutlulukla selamlar, saygilarimi sunarim” diyerek sözlerini noktaladi.

Üyelerimiz, Genel Baskanimiz Sn. Cemail BAKINDI’ ya 40 yillik onurlu yürüyüsü ve basarili hizmetlerinden dolayi plaket takdim ederek, Olagan Genel Kurul’ un hayirli olmasini dilediler.

Türk-Is Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikasi Genel Baskani Sayin Pevrul KAVLAK haziruna hitap etmek üzere söz aldi. KAVLAK, tüm dünyada sendikalarin güç kaybettigine deginerek, “her seye ragmen içimizdeki umut hiç bitmeyecek ve isçi sinifini hep birlikte ayaga kaldiracagiz” dedi. Isçi sinifinin son kalesi olarak görülen Kidem Tazminati hakkina saldirildigini, son 5 yilda vergisini tam yatiranlarin, yatirmayanlara karsi magduriyetini gidermek amaciyla yüzde 5 vergi indirimi yapilacagina deginen Kavlak, vergi konusunda en fazla magduriyet yasayan kesiminin ücretli çalisanlar oldugunu hatirlatarak: “Hükümetimize sesleniyorum. Bu ülkede vergisini zamaninda ve düzenli ödeyenlerin basinda, vergileri kaynaktan kesilen biz ücretliler geliyoruz. Isçiler ve memurlar geliyor. Eger bir indirim yapilacaksa, Bunu en çok biz hak ediyoruz. Biz ücretli çalisanlar hak ediyor. Bizim vergimizi de indirin, yüzde 5 indirimi bize de uygulayin, Vergi oranlarini düsürün, Sizden bunu bekliyoruz” diyerek, Genel Kurul`un isçi hareketine, Toleyis`e hayirli olmasini dileyerek sözlerine son verdi.

Daha sonra, Büyük ATATÜRK ve tüm sehitlerimiz için saygi durusu yapildi ve Istiklal Marsi okundu.

Ardindan, Genel Kurul’a tesrif eden konuklarin takdimi yapildi ve konusmalara geçildi.

Ilk olarak K.K.T.C. üçüncü Cumhurbaskani Sayin Dr. Dervis EROGLU söz aldi. Sn. Eroglu basta Genel Baskanimiz Sn. Cemail Bakindi olmak üzere tüm katilimcilari selamladi ve Genel Kurulumuza katilmis olmaktan dolayi mutluluk duydugunu dile getirerek tesekkürlerini sundu. Sendikacililik ile ilgili tecrübelerine kisaca deginen Sn. Eroglu, bu hak mücadelesinde öncelikle sendikamiz Toleyis’e ve Türk-Is’e bagli tüm sendikalara bu müzakerelerde kolayliklar ve basari dileklerini sundu. Kuzey Kibris halkinin güven ve rahatinin Türkiye Cumhuriyeti olmadan var olmayacagini, 50 yildir süren mücadelenin gücünü Türkiye’den aldiklarini, o zor günleri 1974 mutlu baris hakerati ile nasil huzurlu günlere gelindiginin bizzat sahidi oldugunu dile getirdi. Müzakerelerin geçmisten günümüze olan durumuna deginen Sn. Eroglu, bu zorluklarin su anda da devam ettigini belirtti. Anlasma niyetinde olmayan bir tarafin var oldugunu, bunun da bugüne kadar anlasmaya varilamamanin sebeplerinden oldugunu bildirmislerdir. AB ve BM tarafindan alinan hatali kararlarin artik farkina varmalari ve yapilan baskilarin bir tek bizlere degil karsi tarafa da yapilmasi gerekliligi ile bir anlasmaya varilacagi düsüncesini savundu. Sn. Eroglu 40. Yilimiz ve 13. Genel Kurulumuzun hayirlara vesile olmasini dileyerek sözlerini sonlandirdi.

Azerbaycan Hemkarlar Ittifaklari Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Settar MEHBALIYEV, kürsüye davet edildi. Sn. Mehbaliyev tüm katilimcilari selamladi ve sözlerine geçmiste M. Kemal Atatürk’ün Azerbaycan için söyledigi “Azerbaycan’in sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir!” diyerek Azerbaycan’in Türkiye Cumhuriyeti ve halkina bagliligini dile getirmistir. 15 Temmuz` da yasanan darbe girisimi dolayisi ile Azerbaycan halkinin üzüntüsünü dile getiren Sn. Mehbaliyev, sehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek, ülkemizin bu zor günlerde yalniz olmadigini iletti. Sözlerine Azerbaycan’in içinde bulundugu durumlardan bahsederek devam eden Sn. Mehbaliyev Genel Kurulumuza tesriflerinden dolayi tesekkürlerini sunarak basarilar diledi.

SonrasindaYunanistan GSEE Isçi Sendikalari Konfederasyonu Genel Baskani Sn. Yannis Panagopoulos konusmalarini yapmak üzere kürsüye davet edildi.

(GSEE) Yunanistan Isçi Sendikalari Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Yannis PANAGOPOULOS, basta Genel Baskanimiz olmak üzere bütün katilimcilari selamlayarak Sendikamizin 40. Yildönümünü ve mücadelesini simgeleyen bu mutlu günde bizlerle olmaktan büyük mutluluk duydugunu dile getirdi, Yunanistan’da zor sartlarin hakim oldugu bir dönemde olduklarini, sendika olarak çok yogun olmalarina ragmen burada bizlerle olmanin büyük bir anlami oldugunu, bu 40 yillik süreç içerisinde Genel Baskanimiz Sn. Cemail Bakindi’nin mücadeleci, demokratik ve insancil sendikacilik anlayisini ders haline getirmis bir insan oldugunu dile getirdi. Bunlarin sendikal hareketin temelini olusturdugunu ve bu degerlere bagli oldugumuz için bu iki ülkede ve dünyada da sendikal hareketin saldirilar altinda oldugunu, bu saldiriyi yapan taraflara hitaben, Toleyis’in 40. Yili, Türk-Is` in 60., Yunanistan Konfederasyonu’nun da 100. Yilina yaklasmis oldugu bu zamanda, sendikalarin hizmet sunmaya devam edecegini her zaman var olacagini belirtti. Kuzey Kibris ile müzakere sürecinin, her iki toplumun haklarinin isteklerinin olumlu bir sonuca baglanmasini ve tabii basta çalisanlarin çikarlarina ve haklarina saygi gösterilmesini umuyoruz. Avrupa birligi yetkililerine de seslenerek bu süreçleri desteklemesini, Türkiye’nin Suriyeli siginmaci yükünün azaltilmasi konusunda insancil bir çözüm bulmalari için çaba göstermeye davet etti. Sözlerine terörü lanetleyerek devam eden Sn. Panagopoulos, buna karsi güçlü olmamiz gerektigini, kendisi tüm hayati boyunca Türk-Yunan halkinin ve isçilerinin huzurla, kardesçe, baris ve demokrasi içinde yasamalari için elinden geleni yapacagini vurguladi. Son olarak da Genel Baskanimiza hediyesini takdim etmek üzere Genel Baskanimiz kürsüye gelerek, bu anlamli konusmasindan dolayi Sn. Panagopoulos`a duydugu mutlulugu dile getirerek, tüm katilimcilara baris içinde yasamanin, komsu ülkelerle iliskilerimizin, paylasimin önemini vurguladi.

Ardindan konusmalarini yapmak üzere Arnavutluk BSPSH Isçi Sendikalari Konfederasyonu Genel Baskani Sn. Gezim Kalaja kürsüye davet edildi.

BSPSH Arnavutluk Sendikalar Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Gezim KALAJA, sözlerine tüm katilimcilari selamlayarak ve ülkesi adina tüm isçilerin selamlarini ileterek basladi. 13. Olagan Genel Kurulumuza katilmaktan onur duydugunu dile getirdi. Arnavutluk’un Balkan ülkeleriyle, özellikle Türkiye ile iliskilerinin çok iyi oldugunu, yasanilan darbe girisimini ve terör saldirini siddetle lanetliyoruz. Bu konuda bizlerle birlikte bu savasta yalniz olmadigimizi, bu yüzden bütün sendikalarin dayanisma içinde olmalarinin öneminin büyük oldugunu belirtti. M. Kemal Atatürk’ün özgürlük ve demokrasi savasinin Türkiye’de gelmis ve gelecek olan tüm nesillerde hatirlanacagini, Türkiye’nin uzun yillar güçlü bir sekilde ayakta kalacagini ve Türkiye’deki sendikal harekete basarilar diledi ve Genel Kurulumuza basari dileklerini ileterek hediyesini takdim etti.

Ardindan Kosova Isçi Sendikalari Konfederasyonu Genel Baskani Sn. Haxhi Arifi kürsüye davet edildi.

(BSPK) Kosova Isçi Sendikalari Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Haxhi ARIFI, tüm katilimcilari Kosova’daki tüm sendikacilar adina selamladi ve 13. Genel Kurulumuza tebriklerini iletti. Dünya çapinda yasanan sosyo-ekonomik ve jeostratejik bakis açilariyla yüzlesmek durumunda oldugumuzu, bu degisikliklerden en çok isçi haklarinin zarar gördügünü ve dolayisiyla sinir ötesi bir dayanisma içinde olmanin tam zamani oldugunu vurguladi. Isçilerin gelecegi adina isçilerimizin gelecegi için yapilacak her türlü is birligine her zaman açik olduklarini dile getirerek sözlerini sonlandirdi.

Ardindan IUF Uluslararasi Sendikalar Federasyonu Turizm Sektörü Sekreteri Sn. Massimo Frattini söz aldi.

IUF Turizm Sektörü Genel Sekreteri Sayin Massimo FRATTINI, sendikamizin 40. Yili ve 13. Olagan Genel Kurulu vesilesiyle burada olmaktan onur ve mutluluk duydugunu dile getirerek sözlerine basladi. Ron Oswald’in katiliminin gerçeklesmemesi dolayisi ile bizlere kendilerinin selamlarini iletti. Sendikal yasamda, genel anlamda çalisma hakkina, güvenceli ise, sendikalasmaya ve dünya nüfusunun dogal kaynaklarina ulasimina bir saldiri söz konusunun oldugu bir zamanda bir araya gelmis bulunmaktayiz diyerek turizmde, özellikle otel sektörde çalisanlarin özgürce sendikaya üye olmalarini ve dolayisiyla düzgün ise sahip olup adil ücret ve düzgün çalisma sartlarina sahip olabilmeleri yeni frençayzing ve yönetim isletim modellerinin ortaya çikmasiyla engellenmektedir. Üyelerimiz sizlerin de yaptigi gibi her gün uluslararasi otel zincirlerinde haklarina sahip çikabilmek adina mücadele vermekte olduklarini, bu yüzden IUF bünyesindeki üye sendikalarin daha iyi organize olabilmek adina HRCT sektöründe uluslararasi seviyede daha aktif yer almalarinin daha olumlu sonuçlara ulastiracagini belirtti.

Ardindan Italya Filcams Cgil Turizm, Ticaret ve Hizmet Isçileri Sendikasi Genel Koordinatörü Sn. Gabrielle Guglielmi kürsüye davet edildi.

Filcams Italya Turizm, Ticaret ve Hizmet Isçileri Sendikasi Genel Koordinatörü Sayin Gabriele GUGLIELMI, sözlerine basta Genel Baskanimiz Sn. Cemail Bakindi’yi ve tüm katilimcilari selamlayarak, basta kendi sendikasi olmak üzere Italya’da bulunan 3 Turizm isçileri Sendikalari adina burada bulundugunu ve onlarin da selamlarini iletmekten memnun olacagini dile getirdi. 13. Genel Kurul’umuza büyük önem arz ederek katildiklarini belirten Sn. Guglielmi, Italya Filcams Cgil Turizm, Ticaret ve Hizmet Isçileri Sendikasi Genel Sekreteri Sn. Fabrizio Russo ile katilarak aramizda olmanin verdigi memnuniyeti dile getirdi. Sn. Guglielmi Genel Baskanimiz Sn. Cemail Bakindi’nin yaptigi açilis konusmasindan çok etkilendiginden bahsetti. Sözlerine Türkiye’nin bulundugu cografi konumun göçlere ve siginmacilara maruz kalmasinda bir etken oldugunu, Türkiye’nin üstlendigi bu rolün oldukça güç oldugunu, özellikle Türkiye ve dünyanin zor bir dönemden geçerken bu durumun öncelikle Türkiye ve Ortadogu için daha sonra Avrupa ve diger bölgeler için de daha da güçlestigini, dolayisiyla bu durumda emek dünyasinda dayanismanin öneminin daha da arttigini dile getirdi. Son olarak da burada bizlerle olmaktan ve davet edilmekten büyük mutluluk duydugundan bahseden Sn. Guglielmi 13. Genel Kurul’umuza basarilar diledi ve tebriklerini sundu. Ayrica Genel Baskanimizi 2018’de düzenleyecekleri Kongreye davet ederek sözlerini sonlandirdi.

Ardindan Italya Turizm Sendikasi Genel Baskani Sn. Emilio Fargnoli kürsüye davet edildi.

Italya Turizm Genel Baskani Sayin Emilio FARGNOLI, sözlerine bütün katilimcilari sendikasi adina selamlayarak basladi ve bir önceki genel kurulumuza da katildigini ve burada tekrar bizlerle olmanin gurur içinde oldugunu, Istanbul’a gelince evinde gibi hissettigini dile getirdi. Sözlerine, 2008’de yasanan krizden sonra artan issizlik, ekonomik dalgalanmalar, yoksulluk, esitsizlik ile mücadelemiz devam etmektedir. Bu süreçte sendikaci olarak bizler bu sorunlarin çözümüne yönelik dayanisma gücümüzü kullanarak degisimi olusturabiliriz dedi. 40.Yilimiz ve 13. Genel kurulumuzu tebrik etti ve sözlerini sonlandirdi.


Ardindan Sirbistan Bagimsiz Sendikalar Konfederasyonu Genel Baskani Sn. Ljubisav Orbovic kürsüye davet edildi.

Sirbistan Bagimsiz Sendikalar Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Ljubisav ORBOVIC, Sirbistan Bagimsiz Sendikalar Konfederasyonu adina selamlarini ileterek sözlerine baslayarak, Sendikamizin 40. Yili ve 13. Genel Kurul’una basarilar diledi. Konusmasinda krizin etkilerini dünyadaki tüm isçilerin hissettiginden, bu krizin gerçeklesmesinde isçilerin payi olmadigi halde en agir yükün onlarin üzerinde oldugundan bahsetti. Isçilerin hayatta kalma çabalari günlük görevleri haline geldigini, sendikalarin dayanisma içinde ve benzersiz olmak zorunda oldugunu, küresel meydan okumaya, küresel tepki verilmesi gerektigini vurguladi. Is dünyasinin katilimi olmadan hiçbir deger ve sürdürülebilir kalkinma söz konusu olamayacagini, sendikal stratejiler ve vizyonumuzu olusturmak için ortak hareket edilmesi gerektigini, sendikalar ve isçilerin sesi duyulmazsa gelecek olmaz dedi. Biz sendikacilari birçok zorluklarin bekledigini, isçilerimizin sosyal ve maddi durumlarini iyilestirmek için büyük bir mücadele içinde olacagimizi belirtti. Son olarak Genel Kurula davet edilmekten onur duydugunu ve Genel Baskanimiz sn. Cemail Bakindi ile dostluk, kardeslik ve isbirliklerinin devam edecegini bildirdi.

Sonrasinda Karadag Sendikalar Konfederasyonu Genel Baskani Sn. Duçko Zaburica kürsüye davet edildi.

Karadag Turizm Isçileri Sendikasi Konfederasyonu Genel Baskani Sayin Dusko ZARUBICA, basta Genel Baskanimiz olmak üzere tüm katilimcilari selamladi, 13. Genel kurulumuzda bizlerle birlikte olmanin verdigi mutlulugunu dile getirdi. 40. Yilimizi ve Genel Kurulumuzu tebrik ederek basarilarimizin dayanisma ve emek dünyasi adina devamini diledi. Türkiye’de var olan issizlik sorunlarinin ve isçilerin yasadigi tüm sorunlarin ülkelerinde de var oldugunu, sendikalar olarak uluslararasi seviyede birlik ve beraberligimizi koruyarak, isçilerimizin tüm sorunlarina çözüm yaratacak tüm strateji politikalarinin olusturulmasinda ve uygulanmasinda üzerimize düsen sorumluluklarin daha arttigini, daha iyi bir sendikal gelecegin olusmasina da zemin hazirlamamiz gerektigini savundu. Son olarak da Genel Baskanimizi yeni yönetim döneminde tebrik etti ve basarilar dileyerek sözlerini sonlandirdi.

Ardindan Bulgaristan Tarim Isçileri Sendikasi ve ayrica EFFAT Tarim Sektörü Baskan Yardimcisi Sn. Valentina Vasilyonova kürsüye davet edildi.

Bulgaristan Tarim Sendikalari Federasyonu Baskan Yardimcisi Sayin Valentina VASILYONOVA, 13. Genel Kurulumuzda aramizda olmaktan çok mutlu oldugunu, gelen tüm katilimcilari, isçi temsilcilerini, isçilerin tüm haklarini korumak ve savunmak için bir araya gelen bütün konuklari içtenlikle selamladi. Selamlarini iletirken kendi ülkesini sendikasini temsilen bütün tarim isçileri adina bu selamlari ilettigini de ayrica vurguladi. Yasam için en önemli unsurlar olan mutluluk, memnuniyet ve komsu ülkelerle bir arada huzur içinde yasamanin, Genel Baskanimizin da sözlerine katilarak yasadigimiz zamanin çok zor bir zaman oldugunu, yasadigimiz cografyanin bizim için bir lütuf oldugunu, balkan ülkeleri olarak da bu lütufla birlikte bir o kadar da zor ve dinamik bir zamanin içerisinden geçtigimizi, sendikacilar olarak herkes için insan haklari, baris ve adaletin en ön safhasinda olan savunucu ve koruyuculari oldugumuzu dile getirdi. Adalet olmadan yasamimizin bir önemi olmayacagini, basta çocuklarimizin gençlerimizin ve bizlerin gelecegi için sendikacilar olarak bir olmaya, beraber hareket etmeye, daha insancil bir dünya için çabalamaya yeminli oldugumuzu belirtti. Bu kürsüde, bu kongrede burada olup bu sözleri paylastigi için çok onur duydugunu, Türkiye’nin konumunun tüm seviyelerde Avrupa ve dogu ülkeleri arasinda kutsal bir bag olusturdugunu söyledi. Son olarak 40. Yilimizin ülkemize hayirli olmasini, 13. Genel Kurulumuzun tüm emek dünyasina basarilar getirmesini diledi ve tesekkürlerini ileterek kürsüden ayrildi.


Divan Baskani Sn. Pevrul KAVLAK, Sendika Yönetim, Denetim, Disiplin Kurul’larina adaylarin tespiti için saat 14.00’a kadar süre verdi.

Divan Baskani Sn. Pevrul KAVLAK, daha önce delegelere gönderilmis olan Faaliyet ve Denetim Kurulu Raporlari, Genel Kurulun oylarina sunuldu. Söz alan olmadi, oylama yapildi ve oybirligiyle kabul edildi.

Ardindan, Tüzük Tadil Raporu ve Seçim Yönetmeligi Tadili görüsüldü. Tüzük ve Seçim Yönetmeligi degisiklikleri madde madde okundu.

Divan Baskani, müzakere edilerek oybirligiyle kabul edilen gündem maddelerini bir kez daha topluca oylarina sundu, söz alan olmadi, oylama yapildi ve oybirligiyle kabul edildi.
 
 Geri 
Yazdır 
 Ana Sayfa  
Sendikal Örgütlenmeyi Ihtiyaç Olarak Görüyormusunuz ?
 Evet
 Hayir
 Fikrim yok