Ara
Ad Soyad
:
Ülke
E-Posta Adresiniz
 
 
 


ÜYE SENDİKALAR
Türkiye Tütün Müskirat Gida ve Yardimci Isçileri Sendikasi
Türkiye Tütün Müskirat Gida ve Yardimci Isçileri Sendikasi
Başkan
:
Mustafa TÜRKEL
Adres
:
Konaklar Mah. Konaklar Sok.No:1 4. Levent / ISTANBUL
Telefon
:
+90212 264 4996 / 97 / 98
Faks
:
+90212 278 9534
E-Mail
:
bilgi@tekgida.org.tr
Web
:
http://www.tekgida.org.tr
Özet : Türkiye isçi hareketinin önemli bir parçasini olusturan Tekgida-Is Sendikasi 13 Nisan 1952 yilinda 9 sendikanin bir araya gelerek federasyon olusturmasi ile kurulmustur. Tekgida-Is Sendikasi kimligini ve gücünü XIX. yüzyilin ikinci yarisindan itibaren örgütlenme sürecine giren tütün ve gida isçilerinin mücadeleci geleneginden almaktadir. Iste bu gelenek sayesinde Sendikamiz ihtilaller, krizler ve toplumsal bunalimlarla geçen yarim asir boyunca faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürmüs ve temsil ettigi isçi kitlesinin sesini her zaman duyurabilmistir.13 Nisan 1952 yilinda kurulan Federasyon 23-24 Agustos 1952’de Istanbul’da ilk genel kurulunu yapmistir.

Türkiye Otel, Lokanta ve Dinlenme Yerleri Isçileri Sendikasi
Türkiye Otel, Lokanta ve Dinlenme Yerleri Isçileri Sendikasi
Başkan
:
Cemail Bakindi
Adres
:
Inebey Mh. Küçük Langa Cad. Bilir Is Merkezi No.16/18 Kat:3 34300 Aksaray / ISTANBUL
Telefon
:
+90212 530 73 82
Faks
:
+90212 530 72 99
E-Mail
:
toleyis@toleyis.org.tr
Web
:
www.toleyis.org.tr
Özet : 16 Mart 1951’de kisaltilmis adi “TOLEYIS” olan ilk federasyon faaliyetlerine baslamistir. Türk-Is’e bagli Oleyis’in DISK’e katilmasina tepki gösteren Ege Bölge Sube Baskani Cemail Bakindi Oleyis yönetimince görevden alinarak cezalandirilmis ve isçilerin tepkileri sindirilmek istenmistir. Oleyis’in DISK’e katilmasina ve Cemail Bakindi’nin görevden uzaklastirilmasina tepki gösteren isçiler Cemail Bakindi’nin Genel Baskanliginda, bu is kolunda meydana gelen boslugu doldurmak üzere 1 Eylül 1977 tarihinde Izmir´´de TOLEYIS sendikasini kurmuslardir. Izmir’de kurulu bulunan Toleyis Sendikasinin 13.08.1981 tarihinde toplanan 2. Olagan Genel Kurulu’nda TOLEYIS’in Türk-Is’e bagli TOREYIS Sendikasina iltihaki oybirligiyle kabul edilmistir. 19 Mart 1984 tarihinde turizm is kolunda da faaliyet gösteren bagimsiz TURIZM-IS sendikasi TOLEYIS’e iltihak ederek, is kolunda sendikal birlik saglandi. Toleyis’in 6.Olagan Genel Kurulu 16-17 Kasim 1991 tarihlerinde toplandi ve Genel Baskanliga Cemail BAKINDI seçildi.

Türkiye Orman-Topraksu-Tarim ve Tarim Sanayii Isçileri Sendikasi
Türkiye Orman-Topraksu-Tarim ve Tarim Sanayii Isçileri Sendikasi
Başkan
:
Bedrettin Kaykaç
Adres
:
Bankaci Sokak No.10 06700 Kocatepe / ANKARA
Telefon
:
(0312) 419 04 56 (6 Hat)
Faks
:
(0312) 419 38 47 - 419 31 13
E-Mail
:
genelmerkez@tarimis.org.tr
Web
:
www.tarimis.org.tr
Özet : Türkiye Orman-Topraksu-Tarim ve Tarim Sanayii Isçileri Sendikasi

Türkiye Orman Isçileri Sendikasi
Türkiye Orman Isçileri Sendikasi
Başkan
:
Baki YÜKSEL
Adres
:
Özveren Sokak No: 19 Demirtepe / ANKARA
Telefon
:
+90 312 2291056 (pbx)
Faks
:
+90 312 2292115
E-Mail
:
ormanis@ormanis.org.tr
Web
:
http://www.ormanis.org.tr
Özet : Türkiye Orman Isçileri Sendikasi

Türkiye Seker Sanayi Isçileri Sendikasi
Türkiye Seker Sanayi Isçileri Sendikasi
Başkan
:
Isa Gök
Adres
:
Karanfil Sok.No.59 Bakanliklar/ANKARA
Telefon
:
(0312) 418 42 73-74 , 417 84 23
Faks
:
(0312) 425 92 58
E-Mail
:
info@sekeris.org.tr
Web
:
www.sekeris.org.tr
Özet : Türkiye Seker Sanayi Isçileri Sendikasi

BOSNA-HERSEK TARIM, GIDA, SU, TICARET, KATERING VE TURIZM ISÇILERI ÖZERK SENDIKASI
BOSNA-HERSEK TARIM, GIDA, SU, TICARET, KATERING VE TURIZM ISÇILERI ÖZERK SENDIKASI
Başkan
:
Dr Mehmed Avdagic
Adres
:
Obala Kulina bana 1 71000 Sarajevo Bosna i Hercegovina
Telefon
:
00387/33/440034
Faks
:
00387/33/213720
E-Mail
:
ppdivut@bih.net.ba
Web
:
www.ppdivut.ba
Özet : Bosna-Hersek Tarim, Gida, Su, Ticaret, Katering ve Turizm Isçileri Özerk Sendikasi Mayis 1990’da kurulmustur. Sendika 17 senedir Bosna-Hersek toplumunda faaliyetlerini sürdürmekte. Geçmisi 19007-1909’lara uzanmakla PPDIVUT faaliyetlerine 1990 senesinde bölge prensibine geçmesiyle baslamistir. Ancak sendikanin faaliyetleri asagida belirtilen nedenlerden dolayi halen zorluk ve güçlükle karsilasarak, sekteye ugramaktadir: A) Savas sonuçlari B) Yanlis özellestirme ve genisleyen globallesme sürecinde Bosna-Hersek toplumunun hazirsizligi Geçmis dönemin zorluklari, 4 senelik savasin olusturdugu güçlükler ve sendikaya yönlendirilmis nefret ve kin, sendikanin ayakta kalarak yeni üyelerin kazanilmasi için ayri çabayi ve fedakârligi talep etmekteydi. Katering, turizm ve ticaret isçileri 1996 senesinde, kendi bünyesinde tarim, gida ve tütün isçilerinin bulunduran sendikaya katilmislardir. Bu sikintili günlerde, sendikanin gücü ve etkinliginden etkilenen diger sektörlerin isçileri de, her gün PPDIVUT sendikasinin kapisini çalmaktalar. Bosna-Hersek sendikasini temsil ettiginden, sayisiz güçlüklerle ragmen, PPDIVUT israr ve inatla faaliyetlerini ve örgütlenmesini Bosna-Hersek bölgelerinin tamamina genisletmektedir. PPDIVUT sendikamizin ailesi içinde büyük sayilarda sendikalar bulunmaktadir. Bu sendikal ailemiz, ilgili iskollarinda çalisan isçilerin %40’ni kucaklamaktadir. Ne yazik ki, üye sayisi ile sendikayi finansal olarak destekleyenlerin sayisi arasinda, büyük fark bulunmaktadir. Zor ekonomik kosullardan dolayi ancak üyelerin üçte biri ödenekleri ödemektedir. Birçok sirket ödemeleri geciktirmekte veya tamamen ödeyememektedir. Bu zorluklara dayanarak, “Birlikte Güç Dogar” sloganlariyla yolumuzu ve mücadelemizi devam ettirmekteyiz. Biz isverenler ve resmi kuruluslarla isbirligini kurmaya ve gelistirmeye önem vermekteyiz. Biz, özellestirme sirasinda sendika üyelerinin haklarinin korunmasi için sendikal hareket ve iç örgütlerin örgütlenmesiyle baslayan; toplu görüsmeler ve sözlesmeler, esitligi temel alarak ortaklarimizla iliskileri gelistirmek, isçi haklarini ve onlarin statülerini belirleyen yasalarin olusumu ve sendikanin sorumlu oldugu iskollarinda bu yasalarin uygulanma sürecini gözetlemek ile devam eden; üyelerimizin egitilmesi, bilgilendirilmesi ve yayincilikta uzmanlasmakla biten, tüm alanlarda faaliyetleri yürütmekteyiz. Sendika toplu sözlesmeleri ve isçi konsülleri isçinin haklarini genisletmek için kullaniyor. Günümüze kadar 70 adet toplu sözlesmesi imzalanmistir. Üyelerimizin haklari ve sosyal güvenceleri her yeni toplu sözlesmelerle artmaktadir. Isçilerin haklarinin korumasina ve genisletmesine yani sira, sendikamiz isçi konsüllerini olusturma sürecini baslatmistir. Böylece isçiler, sirketlerinin hissedarlari olmasa bile, sirketin yönetiminde rol alabilme imkânina sahip olmaktadirlar.

SIRBISTAN KATERING VE TURIZM ISÇILERI ÖZERK SENDIKASI
SIRBISTAN KATERING VE TURIZM ISÇILERI ÖZERK SENDIKASI
Başkan
:
Radan Milovanovic
Adres
:
11000 Belgrade Decanska 14
Telefon
:
(+381) 11 3239-708
Faks
:
(+381) 11 3233-493
E-Mail
:
ugostiteljstvo@sindikat.org.yu
Web
:
http://www.susts.org
Özet : Merkezi Decanska sk. No: 14 Belgrat’ta bulunan Sirbistan Katering ve Turizm Isçileri Özerk Sendikasi 1991 senesinin Ocak ayinda, Sirbistan’daki sendikalarin katering ve turizm alaninda yürüttükleri aktiviteleri sonucunda kurulmustur. Etkin örgütlenme çerçevesinde Sirbistan Katering ve Turizm Isçileri Sendikasi ismi, Sirbistan’in Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi tarafindan Sirbistan Katering ve Turizm Isçileri Özerk Sendikasi ismine degistirilmistir. Sirbistan’in Özerk Sendikasi diger özerk sendikalari ile Sirbistan Özerk Sendikalari Konfederasyon’u araciligiyla, benzeri olmayan programlari, planlari, amaçlari ve koordinasyonlari olusturarak, üyelerinin gerek maddi gerekse sosyal haklarini koruyorlar ve gelistiriyorlar. Sirbistan Katering ve Turizm Isçileri Özerk Sendikasi katering ve turizm iskolunda çalisan diger sendikalar ile bu isçilerin sosyal, iktisadi, is, maddi ve is haklarini kotumakta ve gelistirmektedir. Bahsi geçen sendikalar, benzeri bulunmayan ve siyasi partilerle baglantisi olmayan sendikalardir. Onlar üyelerinin özel ve kisisel haklarini da korumaktadirlar. Sirbistan Katering ve Turizm Isçileri Özerk Sendikasi isveren, isverenler örgütleri, devlet yetkili isverenler örgütleri ve siyasi partilerden bagimsizdir. Sirbistan Katering ve Turizm Isçileri Özerk Sendikasi’nin çalisma alanina anayasa, tüzükler, insan haklari ve isçi haklari ve isveren ile isçi arasindaki iliskileri belirleyen uluslararasi konvansiyonlar girmektedir. Sendikanin resmi baskani, amblemi, patenti, yasal ve yapisal dokümanlari vardir. Sendika Uluslararasi Otel Sanayisi Isçileri Federasyonu’nun ve FEMTAA Brussels’in diger dallarinin tam üyesidir. Sirbistan Katering ve Turizm Isçileri Özerk Sendikasi’nin kuruluslari asagida belirtilmistir: 1. Genel Kurul, en üst kurumdur. 2. Cumhuriyet Komisyonu 3. Yasama Komisyonu 4. Gözlemciler Kurulu Sendika üyelerinin fiziksel konumundan bagimsiz olarak hizmet sunabilmek ve ulasabilmek için kuruluslarin genisletilmesini prensip olarak belirlemistir. Sirbistan Katering ve Turizm Isçileri Özerk Sendikasi, Sirbistan’da katering ve turizm iskoluna yogunlasmis örnek sendikadir.

Kosova Tarim Sanayisi Özerk Sendikasi
Kosova Tarim Sanayisi Özerk Sendikasi
Başkan
:
Haxhi Arifi
Adres
:
Str, Nera Tereze 35, 10 000 Prishtina. Kosova
Telefon
:
+387 (0) 38 229 838
Faks
:
+387 (0) 38 229 838
E-Mail
:
bspk@etuc.org
Web
:
Özet : Üye sayisi: 5.500 Bagimsiz Tarim Sendikasi tarim ve ilgili alanlarda çalisan isçileri temsil etmektedir. 6 Mayis 1990’da kurulmus olan sendika, Kosova’nin Bagimsiz Tarim Sendikalari Birliginin üyesidir. BSPK IUF ile siki isbirligini gelistirmistir. BSPK, UNMIK’in ve bütün uluslararasi sendikalarin kendisini tanimalarini ve Kosova’daki girisimlerini desteklemelerini temenni etmektedir.

AGRO-FRATIA
AGRO-FRATIA
Başkan
:
GEORGESCU IOAN
Adres
:
No:2 Metalurdistilor Str. B1.52 SC.B., Ap:24 Ploiesti, Prahova Conty
Telefon
:
(+0040) 0 244 540 318
Faks
:
(+0040) 0 344 814 124
E-Mail
:
ianos@k.ro
Web
:
Özet : Tam ismi AGRO-FRATIA Tarim, Gida Sanayisi ve Baglasik Isçilerin Ulusal Federasyonu. AGRO-FRATIA Ulusal Federasyonu 1991 senesinde kurulmustur. Kurumun ana prensipleri, günümüzde bile degerlerini kaybetmediler. Kurum prensipleri: •Sendika hareketinin bütünlügü •Demokrasi •Isbirligi •Ifade özgürlügü •Düsünceye saygi •Demokratik seçim Eylem yöntemleri: •Müzakere, arabuluculuk, uzlastirma, muhakeme •Hükümet, meclis gensorusu vs •Talep etme, protesto, görüsme, grev •Devlet ve uluslararasi kurumlarla isbirligi Ilgili alanlarin isçileri AGRO-FRATIA Ulusal Federasyonuna dogrudan veya sendikalar araciligiyla üye olabilirler. Bes yilda bir toplanan Kongre, Yönetim Kurulunu olusturan Baskani, üç Baskan Yardimcilarini ve Genel Sekreteri seçer. AGRO-FRATIA Ulusal Federasyonu toplu sözlesmeleri müzakere ederek imzalamaktadir. Federasyon nüfusunu artirmayi, ulusal ve uluslararasi projeleri teshir etmeyi, sendika hareketinin entegrasyonunu saglamayi ve profesyonel sendika eylemini gelistirmeyi hedef olarak belirlemistir.

KARADAG CATERING VE TURIZM ISÇILERI SENDIKASI
KARADAG CATERING VE TURIZM ISÇILERI SENDIKASI
Başkan
:
Cede Milinic
Adres
:
Novaka Miloseva 29/1 81000 Podgorica Montenegro
Telefon
:
00382/81/230547
Faks
:
00382/81/230499
E-Mail
:
rajscg@cg.yu
Web
:
KARADAG GIDA, TARIM VE TÜTÜN SANAYISI SENDIKASI
KARADAG GIDA, TARIM VE TÜTÜN SANAYISI SENDIKASI
Başkan
:
Veselin Ivanovic
Adres
:
Novaka Miloseva 29/1 81000 Podgorica Montenegro
Telefon
:
00382/81/230431
Faks
:
00382/81/231147
E-Mail
:
rajscg@cg.yu
Web
:
GÜRCISTAN TARIM VE GIDA SANAYISI ISÇILERI SENDIKASI
GÜRCISTAN TARIM VE GIDA SANAYISI ISÇILERI SENDIKASI
Başkan
:
GELA DZABILASHVILI
Adres
:
Gürcistan, Tiblisi Vaja Psavela, 43/1
Telefon
:
00995324025
Faks
:
E-Mail
:
alfgeorgia@mail.ru
Web
:
 Ana Sayfa  
Sendikal Örgütlenmeyi Ihtiyaç Olarak Görüyormusunuz ?
 Evet
 Hayir
 Fikrim yok